Wernisaż wystawy malarstwa Marka Gołębiewskiego

Marek Gołębiewski, od urodzenia związany z Trzebnicą, jest człowiekiem twórczym. Malarstwo umożliwia mu wyrażanie emocji i uczuć. Stara się inspirować innych do korzystania z ich własnej, twórczej wyobraźni.

Obecnie pracuje nad dwoma cyklami malarskimi: „Impresje ciała” i „W otchłaniach namiętności”. Ponadto planuje wydanie pierwszego w swym życiu albumu malarskiego pod nazwą „Impresje ciała”.

Swoje obrazy Marek Gołębiewski tworzy w stylu realistycznym, impresjonistycznym oraz ekspresjonistycznym.

Aktualne obszary zainteresowań twórczych trzebnickiego artysty stanowi:

 1. Ciało człowieka;
 2. Kosmos;
 3. Osobowości, które wpłynęły na losy świata.
  Do najważniejszych swych wystaw zalicza twórca:
 4. „Summer Exhibition” in Coventry Transport Museum (2006 r.);
 5. Warwick Exhibition (2006 r.);
 6. Art Exhibition at the BUPA Hospital Tunbridge Wells (2007 r.);
 7. Wystawę „Czasoprzestrzeń” na Politechnice Wrocławskiej podczas 44. Zjazdu Fizyków Polskich (2017 r.);
 8. Wystawę „Sławy Hollywood” na podstawie zdjęć Miltona H. Greene’a w Hali Stulecia we Wrocławiu (2018 r.);
 9. Wystawę „Czasoprzestrzeń, Wiara i Wyobraźnia” podczas XXI. Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Wrocławskim (2018 r.)
 10. Exhibition „Spacetime. Faith and Imagination” during a 55th Karpacz Winter School of Theoretical Physics (2019 r.).

Od 1 do 3 października 2021 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Trzebnicy przy ul. Leśnej 1 miała miejsce wystawa prac malarskich Marka Gołębiewskiego należących do cykli WIELCY I UZNANI. POTĘGA UMYSŁU oraz CZASOPRZESTRZEŃ – WIARA I WYOBRAŹNIA.

Marek Gołębiewski i Przewodniczący Rady Powiatu Robert Adach podczas otwarcia wernisażu

Cykl WIELCY I UZNANI. POTĘGA UMYSŁU powstał z uwagi na zainteresowanie biografiami ludzi, którzy w znaczący sposób wpłynęli na losy świata w dziedzinie kultury, sztuki i nauki.
Pierwszą osobą, która zainteresowała Marka Gołębiewskiego był Leonardo da Vinci. Poświęcił mu znaczną część swojego czasu twórczego. Kulminacją zainteresowania renesansowym twórcą i myślicielem był wyjazd do Mediolanu. Pod oknami zamku Sforzów Marek Gołębiewski rozpoczął pracę nad obrazem, przedstawiającym wybitnego włoskiego artystę i uczonego, malującego „Damę z gronostajem”.

Portrety „Wielkich i uznanych” zostały wyeksponowane w kolejności chronologicznej, niekoniecznie zbieżnej z kolejnością tworzenia prac. Dzięki takiemu układowi odwiedzający wystawę mogli niejako zaobserwować kierunek rozwoju myśli ludzkiej na przestrzeni dziejów, być swego rodzaju świadkami kształtowania się potęgi ludzkiego umysłu. Oczom widzów ukazane zostały sylwetki osób, wyprzedzających swoje czasy, których prekursorskie idee zmieniały oblicze świata.

Cykl CZASOPRZESTRZEŃ – WIARA I WYOBRAŹNIA powstał, ponieważ dla Marka Gołębiewskiego kosmos jest fascynujący i nieodgadniony, a zarazem pobudza wyobraźnię i skłania do zadumy. Jest także dla niego inspiracją malarską z uwagi na wielobarwność i formę. Co ciekawe korzystając z autentycznych zdjęć kosmosu Marek Gołębiewski nie odtwarza ich, ale twórczo przekształca, ponieważ postrzega przestrzeń kosmiczną jako obszar poddawany nieustannym zmianom. Jest świadom, że zarejestrowany na fotografii obraz kosmosu odnosi się do stanu sprzed wielu tysięcy, a nawet milionów lat świetlnych. Wspomniana zmienność sprawia, że wizerunki kosmosu nie mają charakteru mimetycznego, a kreacyjny.

Na wernisaż do Starostwa przybyli liczni goście, których powitali przedstawiciele władz Powiatu Trzebnickiego. Wysoka frekwencja utrzymała się również drugiego i trzeciego października. Niewątpliwą atrakcją dla osób, które przyszły obejrzeć prace Marka Gołębiewskiego była możliwość rozmowy z ich twórcą.

Top