Haxan Ensemble na cenzurowanym w Trzebnicy

TRZEBNICA. W czwartek 8 grudnia w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy miała odbyć się projekcja filmu „Häxan” Benjamina Christensena. Lektor oraz muzyka na żywo do niemego filmu z roku 1922 wykonywana jest przez artystów z zespołu Haxan Ensemble, którego członkowie pochodzą m.in. z Trzebnicy i Obornik Śląskich.

W swoim najsłynniejszym dziele Benjamin Christensen, łącząc dokument z fabułą, bierze na warsztat temat średniowiecznego opętania czarownicami – związanych z tym rytuałów i lęków. Przedstawiając ilustracje wzięte z epoki, daje widzowi wgląd w świat wyobrażeń tamtych czasów, aby następnie – już w scenach sfabularyzowanych – przedstawić ówczesną wiarę w czarownice.

Jednak projekcja filmu promowana od dłuższego czasu przez Urząd Miejski w Trzebnicy i GCKiS została nagle odwołana. Stało się tak na dwa dni przed zaplanowanym terminem. Oficjalna przyczyna nie została podana. Do sytuacji tej odniósł się w mediach społecznościowych zespół Haxan Ensemble.

Projekcja filmu „Häxan” z muzyką i lektorem na żywo, fot. Wrocław Industrial Festival

Ich wpis odsłania nieco więcej szczegółów dotyczących odwołania spektaklu. Warto w tym miejscu przypomnieć, że film „Häxan” Benjamina Christensena był sto lat temu zakazany w Stanach Zjednoczonych oraz w wielu państwach Europy.

W dniu wczorajszym GCKiS w Trzebnicy wypowiedziało z nami jednostronnie umowę, dotyczącą projekcji filmu „Häxan” z lektorem i muzyką na żywo, bez podania przyczyny w oficjalnym piśmie. Dyrekcja tej instytucji, w rozmowie osobistej z naszym przedstawicielem, za powód podała interwencję oburzonych mieszkańców Trzebnicy protestujących przeciw emisji tego filmu w ramach DKF w Kinie Polonia. Ze zdziwieniem i niedowierzaniem przeczytaliśmy oficjalne stanowisko dyrekcji o odwołaniu spektaklu tym bardziej, że oryginalny film dostępny jest na portalach internetowych, także w wersji emitowanej przez telewizję publiczną TVP Kultura… Przepraszamy naszych gości, którzy chcieli wziąć udział w tym wydarzeniu. Jesteśmy zaskoczeni tą sytuacją i tym bardziej zapraszamy wszystkich chętnych na projekcję filmu „Häxan” w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu, w ramach festiwalu Energia Dźwięku 2022 – klasyka kina niemego z muzyką na żywo, organizowanego przez Wrocław Industrial Festival, w sobotę 10 grudnia o godzinie 14:00.

Projekcja filmu została nagle odwołana przez Gminne Centrum Kultury i Sztuki. Stało się tak na dwa dni przed zaplanowanym terminem. Oficjalna przyczyna nie została podana:

Top