Budżetowe fakty kontra zaklinanie rzeczywistości

Informacje burmistrza Trzebnicy Marka Długozimy dotyczące budżetu gminy na rok 2023 nie są w stanie się obronić w zderzeniu z twardymi faktami.  To jak przedstawiany jest stan finansów gminy Trzebnica na łamach Panoramy Trzebnickiej posiada niestety znamiona propagandy.

Burmistrz Trzebnicy Marek Długozima podczas sesji Rady Miejskiej. (fot. UM Trzebnica)

Dwa cytaty burmistrza: „Prorozwojowy, tak najłatwiej można określić Budżet Gminy Trzebnica mojego autorstwa” oraz „Radni opozycyjni nie chcą dostrzec tego, jak dobrze na tle innych gmin wypada to co dzieje się u nas w zakresie inwestycji” to według wielu bardziej zaklinanie rzeczywistości niż rzetelne informowanie o stanie gminnej kasy.

Fakty na przykładzie Gminy Prusice, którą burmistrz Marek Długozima chętnie przywołuje na sesjach Rady Miejskiej, aby pokazać jak źle tam wygląda zarządzanie, są bardzo wymowne.

Budżet Gminy Trzebnica na rok 2023:
Liczba mieszkańców: 24,5 tys.,
Dochody: 127,6 mln zł,
Inwestycje: 20,0 mln zł (co stanowi 15,6% całego budżetu).

BUDŻET Gminy Prusice na rok 2023:
Liczba mieszkańców: 9,5 tys.,
Dochody: 99,6 mln zł,
Inwestycje: 47,9 mln zł (co stanowi 48,2% całego budżetu).

Zadłużanie gminy i zwiększanie kosztu obsługi zadłużenia powinno mieć w pewnym momencie swój kres. Nie można bez jakiegokolwiek hamulca doprowadzać do pogłębiania i tak już katastrofalnego stanu finansów naszej gminy. Wymowne są też duże ilości błędów związanych z prowadzeniem inwestycji. To zaczyna przypominać chaos, który nas podatników kosztuje miliony.

Top