„Nam się marzy odmrożenie społeczeństwa obywatelskiego”

Felieton Expressu, autor: Marcin Raczyński

Zgadzam się z Iwoną Kurowską w stu procentach. W gminie Trzebnica jest wiele osób, które nie zgadzają się na niszczenie lokalnej demokracji i degradowanie społeczeństwa obywatelskiego.

Każdemu „małemu” rządzącemu marzy się władza autokratyczna lub nawet absolutna. Jednak tak długo jak będą ludzie, którym się chce takie zapędy obnażać i wytykać, „mali” nigdy tego nie osiągną.

Poniżej zamieszczam wypowiedź Iwony, której się chce walczyć o zdrowe zasady funkcjonowania wspólnoty ludzi tworzących gminę:

“Nam się marzy odmrożenie społeczeństwa obywatelskiego, które skutecznie póki co, zostało zamrożone. Jednak mamy nadzieję, że ta zima w końcu kiedyś musi minąć i jeszcze kiedyś u nas też będzie normalnie.

Iwona Kurowska, Sekretarz Powiatu Trzebnickiego, podczas odebrania nagrody od Fundacji Batorego

(…) Społeczeństwo obywatelskie zostało skutecznie zamrożone, ponieważ wszelkie inicjatywy są duszone w zarodku. Władze lokalne nie chcą słuchać i rozmawiać, nie chcą wspólnie z mieszkańcami podejmować decyzji. Najbardziej jaskrawym tego przykładem jest odrzucenie naszego projektu uchwały.

Mieszkańcom chciałam przekazać to, że wszystko kiedyś mija, a po nawet najdłuższej zimie, zawsze przychodzi wiosna, która nastraja nas pozytywnie i wiąże się z możliwością rozpoczęcia czegoś nowego”

Top