Budujemy międzypokoleniowe mosty

Jak ulepszyć przestrzeń publiczną, aby dla każdego miała ona coś do zaoferowania? By była wspólna dla różnych pokoleń i każdy miał w niej miejsce dla siebie? Jak dużej wymaga to zmiany i ile potrzebujemy na to czasu?

Ktoś kto obiecuje szybką zmianę świadomości społecznej i rozwój kapitału społecznego – jest populistą, obiecuje gruszki na wierzbie, oszukuje. Tutaj niezbędne jest wykonanie pracy u podstaw i trzeba mieć na to pomysł. Należy podjąć się kształtowania tej przestrzeni tak, by zarówno dzieci, młodzież i seniorzy dostrzegli w niej jedną układankę.

Na taki pomysł wpadła i takiej pracy się podjęła grupa ludzi skupionych wokół młodzieżowych i senioralnych rad powiatu trzebnickiego. Ich hasło przewodnie to „Budujemy Mosty Międzypokoleniowe”. Przedstawiciele młodego pokolenia skupieni wokół Młodzieżowej Rady Powiatu Trzebnickiego zaproponowali, aby w ramach możliwości, przy wszystkich planowanych działaniach połączyć siły z seniorami i nawiązać bliższą współpracę z Radą Seniorów Powiatu Trzebnickiego, a także z organizacjami zrzeszającymi seniorów w naszym powiecie. Chodzi m.in. o: Uniwersytet Trzeciego Wieku Tęcza, Uniwersytet Trzeciego Wieku Atena, Stowarzyszenie Złota Jesień Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Obchody Dnia Ziemi

Na swoją pierwszą wspólną akcję wybrali obchody Dnia Ziemi. Czy tradycyjne zbieranie śmieci jest na pewno wychowawcze – takie pytanie padło w trakcie burzliwej dyskusji. Uznali, że chcą coś zmienić. Chcą coś dać od siebie. Tak powstał pomysł miododajnych nasadzeń w wolnych zielonych miejskich przestrzeniach. Tak „wyrósł” KWIATEK DLA ZIEMI. Powołany został sztab koordynacyjny. Koordynatorem ze strony młodzieży została Gabriela Tarczyńska – Radna Młodzieżowej Rady Powiatu Trzebnickiego, uczennica Szkoły Podstawowej w Pęgowie, seniorów reprezentowała Halina Wawruszczak – sekretarz Rady Seniorów Powiatu Trzebnickiego i Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku TĘCZA z Trzebnicy. Wszystkie działania spajał Grzegorz Derela – Pełnomocni ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi w Powiecie Trzebnickim i opiekun Młodzieżowej Rady Powiatu Trzebnickiego oraz Rady Seniorów Powiatu Trzebnickiego. W kwietniu w Trzebicy spotkała się liczna „mocno międzypokoleniowa” grupa. Po wcześniejszym uzyskaniu zgody z Urzędu Gminy w Trzebnicy na przydrożnej skarpie posadzono ponad 200 miododajnych roślin, kwiatów, bylin i krzewów. Skąd aż tyle? Otóż seniorzy podzielili się swoimi skarbami z przydomowych ogrodów. Prawdziwe efekty mamy nadzieję zobaczyć wiosną 2024 roku, kiedy młode roślinki się ukorzenią i odwdzięczą pięknymi kwiatami i zapachami.

Następnie przyszedł czas na inicjatywę ze strony seniorów

Ogromy sukces tych pierwszych wspólnych działań był do tego idealnym fundamentem. Tak powstał pomysł „Wielopokoleniowego Pikniku Integracyjno-Sportowego”. Głównym pomysłodawcą i koordynatorem był Andrzej Nowak – Przewodniczący Rady Seniorów Powiatu Trzebnickiego i Wiceprezes Stowarzyszenia „Złota Jesień Emerytów, Rencistów i Inwalidów”. W planach zawody sportowe na wesoło, występy muzyczne i wspólne biesiadowanie. Myśl przewodnia była taka: każda gmina z terenu powiatu trzebnickiego wystawia swoją reprezentację składającą się z lokalnej młodzieży, seniorów i przedstawicieli samorządu. Główny cel – dobra zabawa. W Rudzie Żmigrodzkiej, na terenie rekreacyjnym przy świetlicy wiejskiej, spotkały się delegacje prawie wszystkich gmin z naszego regionu (zawiedli samorządowcy z Trzebnicy). Kto nie był niech żałuje. Dopisała pogoda, dopisała frekwencja, organizatorzy spisali się na medal (medale zresztą otrzymali wszyscy uczestnicy sportowych zmagań). Duża ilość śmiechu przy okazji zdrowej rywalizacji. Wyśmienity poczęstunek. Na scenie muzycznej zespoły z każdej grupy wiekowej. Jakiś minus? Tak. Na kolejną edycję musimy poczekać cały rok.

A co o mostach międzypokoleniowych myślą ich budowniczowie?

Halina Wawruszczak, Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku TĘCZA:
– Seniorzy nie chcą godzić się na bycie odsuwanymi na plan dalszy. Mimo że można uznać, że ich „czas już minął”! Koniecznie należy zauważyć, że wielu z nich wciąż chce być aktywnymi, pragnącymi wnosić swą działalnością widoczne efekty. Potrzebują także budowania pozytywnych relacji z otoczeniem, poczucia zrozumienia i akceptacji. Odrzucają wizerunek „starego zgreda”, a budują obraz „równego gościa”. Przeciwdziałając społecznemu wykluczeniu, a udowadniając, że z seniorami można tworzyć DOBRO.
Wspólna, przeprowadzona z młodzieżą akcja dała początek współtworzeniu pozytywnych relacji i efektywnych działań. Było sympatycznie i radośnie ku zadowoleniu obu grup!

Gabrysia Tarczyńska, członek Młodzieżowej Rady Powiatu Trzebnickiego:
– Chcemy pokazać, że niezależnie od wieku czy doświadczenia, możemy ze sobą współpracować. Mam nadzieję, że zorganizujemy więcej takich akcji”.
Andrzej Nowak, Przewodniczący Rady Seniorów Powiatu Trzebnickiego:
W obecnych czasach nawiązywanie relacji jest bardzo trudne. My seniorzy nauczeni jesteśmy rozmowy. Młodzież kontaktuje się poprzez media społecznościowe. Obecnie bardzo dużo dzieje się w Internecie, świecie, którego my seniorzy nie znamy tak dobrze. Między naszymi pokoleniami zrobiła się ogromna przepaść – ta przepaść to technologia. Dlatego musimy zrobić krok, by zbudować nad tą przepaścią most, żebyśmy mogli się na nim spotkać i przejść nad tą przepaścią. Tym mostem jest właśnie INTEGRACJA. Integracja poprzez spotkania, różnego rodzaju pikniki, w które zaangażowana jest młodzież i seniorzy z różnych środowisk. Na takim spotkaniu możemy porozmawiać, wymienić się doświadczeniami. Nasz wielopokoleniowy piknik pokazał, że można zrobić coś razem. Będziemy kontynuować naszą budowę, by nie zatracić się w świecie, w którym każde pokolenie żyje dla siebie”.

Grzegorz Derela, Pełnomocnik ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi:
– Zależy mi na zmianie schematu myślenia. O młodych jako lekkoduchach, którzy nie mają nic mądrego do powiedzenia i o seniorach, którzy nastawieni są wyłącznie na konsumpcję. Chcę promować pozytywny wizerunek jednych i drugich. Kształtować klimat akceptacji poprzez wspólne działania integracyjne i alternatywne formy wspólnego spędzania wolnego czasu. Zależy mi na młodzieży, która szanuje osoby starsze za ich doświadczenie i mądrość życiową, za chęć na dzielenie się tą mądrością z innymi. Wierzę, że seniorzy od młodzieży mogą przejąć moc optymizmu, otwartość na nowe i wiarę, że wszystko w życiu jest możliwe. Przecież mogą dzielić się ze sobą wrażliwością na świat i ludzi”.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne ciekawe inicjatywy!

Top