Posłanką Ziemi Trzebnickiej ma szansę zostać tylko jedna z kandydatek. Obecne sondaże jasno to wskazują.

Na dwa dni przed ostatecznym terminem złożenia list kandydatów w nadchodzących wyborach parlamentarnych, mieszkańcy wiedzą o dwóch kandydatkach do Sejmu będących mieszkankami powiatu trzebnickiego. Są to Iwona Kurowska startująca z list Koalicji Obywatelskiej oraz Małgorzata Matusiak z ramienia Bezpartyjnych Samorządowców. Iwona Kurowska jest Sekretarzem Powiatu Trzebnickiego, natomiast Małgorzata Matusiak jest Starostą Powiatu Trzebnickiego.

Iwona Kurowska (z lewej) i Małgorzata Matusiak kandydują do Sejmu RP

Zgodnie z obowiązującym prawem wyborczym, aby uzyskać reprezentację w Sejmie, ugrupowanie musi przekroczyć próg wyborczy wynoszący 5% głosów w skali całego kraju. Partie polityczne, które nie osiągną takiego poparcia, niestety nie wprowadzą żadnego posła.

Ostatnie sondaże poparcia dla partii politycznych wskazują, iż Koalicja Obywatelska z list której kandyduje Iwona Kurowska ma poparcie na poziomie 27%-30%, natomiast partia Bezpartyjni Samorządowcy, z list której startuje Małgorzata Matusiak, jest traktowana jako „ugrupowanie pozostałe” – czyli takie, które nie przekracza 1% poparcia. Wynika z tego, że na chwilę obecną głosy oddane na jakiegokolwiek kandydata z list Bezpartyjnych Samorządowców nie przyniosą efektu w postaci wprowadzenia reprezentanta do Sejmu.

Co zatem stanie się z głosami oddanymi na Małgorzatę Matusiak w przypadku nie przekroczenia przez Bezpartyjnych progu wyborczego? Tutaj wkracza liczenie głosów metodą D’Hondta: w uproszczeniu, premiowane będą ugrupowania, które osiągną najlepsze wyniki w danym okręgu. Zgodnie z obecnymi sondażami będzie to Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska. Zatem głosy oddane na ugrupowanie, które nie przekroczy progu wyborczego, dodadzą mandatów PiS i KO w proporcjach zależnych od tego które ugrupowanie wygra w okręgu nr 3.

Termin składania list do parlamentu przez poszczególne partie mija 6 września. Nie jest zatem wykluczone, że pojawi się jeszcze kolejna mieszkanka powiatu trzebnickiego, która powalczy o mandat poselski.

Top