Czarny sen burmistrza

Felieton Marcina Raczyńskiego

Marcin Raczyński, prezes Fundacji Strangiato, burmistrz Mieroszowa 2014-2018, inż. automatyki i robotyki

Burmistrz Trzebnicy Marek Długozima nie może uwierzyć w to co się wydarzyło tydzień temu. Choć od bardzo dawna robił wszystko co w jego mocy, aby ten czarny dla niego scenariusz się nie wydarzył, PiS nie będzie już rządził w Polsce.

Niestety mam kolejne złe wieści dla burmistrza. Co by nie zrobił, analogiczna sytuacja wydarzy się wiosną podczas wyborów samorządowych. Marek Długozima straci władzę.

W piątkowym numerze Panoramy Trzebnickiej burmistrz Długozima swym „subiektywnym okiem” starał się umniejszyć świetny wynik wyborczy trzebniczanki Iwony Kurowskiej. O gratulacjach od burmistrza dla Sekretarz Powiatu Trzebnickiego nawet nie ma co marzyć.

Zatem przedstawmy bolesne fakty. Od wielu lat na wszelkie uroczystości burmistrz zapraszał jedynie przedstawicieli PiS i Suwerennej Polski. W ostatnich miesiącach przed wyborami widać to było jeszcze wyraźniej. Nie interesował go fakt, że mieszkańcy naszej gminy popierają także inne poglądy polityczne. W Panoramie Trzebnickiej, która wydawana jest co dwa tygodnie i której nakład wynosi 10 tys. egzemplarzy, a także na oficjalnej stronie gminy i na swoim profilu FB burmistrz promował posła Pawła Hreniaka, posłankę Agnieszkę Soin, posła Jacka Świata, radnego sejmiku Tytusa Czartoryskiego czy kuratora Romana Kowalczyka. Wszyscy z Prawa i Sprawiedliwości. Ostatnio na uwagę burmistrza zasłużyła też startująca z Bezpartyjnych Samorządowców starosta Małgorzata Matusiak oraz Krzysztof Maj.

Zatem spieszę z informacją jakie wyniki w gminie Trzebnica osiągnęli promowani przez burmistrza kandydaci. W porównaniu z wynikiem Sekretarz Powiatu Trzebnickiego Iwony Kurowskiej wygląda to dość wymownie:

Iwona Kurowska – 1018 głosów,
Agnieszka Soin – 757 głosów,
Paweł Hreniak – 600 głosów,
Jacek Świat – 495 głosów,
Małgorzata Matusiak – 294 głosy,
Krzysztof Maj – 133 głosy,
Tytus Czartoryski – 130 głosów,
Roman Kowalczyk – 119 głosów.

Nie pomogły setki tysięcy złotych wydanych na promocję swoich, nie pomogły wystąpienia ze sceny na największych gminnych uroczystościach. Nie pomogło wręczanie kartonowych czeków ani przecięte wstęgi na otwarciach hal sportowych. Nie pomogło też przymykanie subiektywnego oka na banery wieszane przed oficjalnym rozpoczęciem kampanii wyborczej – i tak wygrała Iwona Kurowska.

Mam jeszcze jedną smutną wiadomość dla burmistrza Marka Długozimy. W gminie Trzebnica na PiS i Bezpartyjnych Samorządowców oddano łącznie 5238 głosów, natomiast na Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Lewicę oddano 7575 głosów. Przez te wszystkie lata wyborcy ci nie znaczyli najwyraźniej dla burmistrza zbyt wiele.

Burmistrzu Marku Długozimo, mam dobrą radę – możesz się już zacząć pakować.
(zdjęcia pochodzą z FB burmistrza Marka Długozimy)

Top