Mieszkańcy powiatu trzebnickiego na wielkim marszu w Warszawie

Dwa autokary, cztery busy i dziesiątki prywatnych samochodów. Kilkaset mieszkańców powiatu trzebnickiego uczestniczyło w Warszawie w największym po 1989 roku marszu, będącym demonstracją przywiązania do demokracji, poszanowania Konstytucji, trójpodziału władzy i Polski w Unii Europejskiej.

W niedzielę 1 października do Warszawy przyjechały tłumy ludzi z każdego zakątka Polski. Część w sposób zorganizowany autokarami i pociągami, część prywatnymi samochodami. Wszyscy mieli jeden cel: uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, będącym manifestacją przywiązania do demokratycznych wartości. W stolicy nie zabrakło dużej reprezentacji mieszkańców naszego powiatu.

Demokracja jest jednym z fundamentów polskiego systemu politycznego i społecznego. Polacy odzyskali niepodległość w 1989 roku, kończąc destrukcyjny okres komunizmu, i od tego czasu demokratyczne wartości i instytucje stały się integralną częścią życia społecznego. Polacy już ponad 30 lat uczestniczą w działaniach społeczeństwa obywatelskiego oraz wyrażają swoje poglądy poprzez wolność słowa i wolność zgromadzeń.

Wiele osób w Polsce zauważyło jednak, że w ostatnich latach demokratyczne państwo prawa zaczyna się przekształcać w rządy autorytarne, zawłaszczające na potrzeby polityczne instytucje dotąd niezależne, mające za zadanie stać na straży praworządności. Marsz był jednocześnie protestem przeciw takim działaniom.

Top