Betonozę w rynku trzeba zmienić w Zielone Serce Trzebnicy

Mówi się, że rynek to serce każdego miasta. Ale czy nasze trzebnickie musi być zabetonowane? Rynek powinien być pełen zieleni i drzew, w cieniu których będzie można schronić się podczas letnich upałów i odpocząć.

Trzebnicki rynek jest obecnie przesiąknięty betonem. Ostatnio dowieziono jeszcze więcej betonu w postaci donic.

Zachowanie równowagi między betonem a zielenią jest kluczowe dla zapewnienia funkcjonalności i przyciągającego wyglądu miejskich przestrzeni. Nie wszystkie miejsca nadają się do pełnej zielonej aranżacji, ale dodanie zieleni tam, gdzie to możliwe, może przynieść wiele korzyści społecznościom miejskim. Trzebnicki rynek nadaj się do tego idealnie.

– Niestety, jak możemy ostatnio zauważyć, tuż przed wyborami burmistrz Długozima nawiózł do rynku jeszcze więcej betonu i postanowił posadzić doniczkowe drzewka. Takim sposobem chce najwyraźniej zamydlić mieszkańcom oczy. Nie tędy droga. Trzebnicki rynek zasługuje na całkowite przeobrażenie. Tak, aby zieleń była prawdziwa i wtopiona w przestrzeń centrum naszego miasta.

Mówi w swoim filmie na profilu społecznościowym Iwona Kurowska.

Zieleń miejska i drzewa mają wiele korzyści dla miast i ich mieszkańców. Oto kilka powodów, dla których rynek miasta powinien być pełen zieleni i drzew:

– Poprawa jakości powietrza: Drzewa absorbują dwutlenek węgla oraz inne zanieczyszczenia z powietrza, co przyczynia się do poprawy jego jakości.
– Regulacja temperatury: Roślinność może pomóc w zniwelowaniu tzw. efektu wyspy ciepła, czyli zjawiska, gdzie miasta są znacznie cieplejsze niż otaczające je obszary wiejskie, poprzez zapewnienie cienia i chłodniejszych obszarów.
– Zielone przestrzenie w mieście są po prostu piękne. Dodają uroku i uczyniają miejsce bardziej przyjaznym dla ludzi.
– Drzewa i roślinność mogą działać jako naturalna bariera dźwiękowa, absorbując część hałasu z ruchu ulicznego i innych źródeł, co może przyczynić się do poprawy jakości życia w pobliżu ruchliwych ulic.
– Zielone przestrzenie mogą być miejscem spotkań i interakcji społecznej, co sprzyja budowaniu wspólnoty i więzi międzyludzkich.
– Badania wykazały, że przebywanie wśród zieleni może obniżyć poziom stresu i poprawić samopoczucie.

Zatem warto powrócić do wyglądu sprzed 25 lat, a nawet zwiększyć ilość zieleni w trzebnickim rynku. Zabetonowanie serca miasta było dużym błędem, z którego należy się wycofać. Należy koniecznie przywrócić temu miejscu zieleń, bo na to zasługuje.

Pod koniec lat 90-tych w Rynku było dużo więcej zieleni. Warto do tego wrócić – a nawet znacznie zwiększyć jej ilość.
Top