Niepokojące doniesienia dotyczące wyborów w Trzebnicy

Od wtorku 9 kwietnia ogólnopolskie media zaczęły opisywać niepokojące sygnały dotyczące wyborów samorządowych w Trzebnicy. Chodzi o nieprawidłowości dotyczące obsadzenia obwodowej komisji członkiem rodziny jednego z kandydatów oraz zaginionych kart do głosowania na burmistrza.

Sprawą trzebnickich wyborów, ze względu na wyjątkową sytuację dotyczącą ich rozstrzygnięcia w pierwszej turze zaledwie jednym głosem, zainteresowały się ogólnopolskie media. Do Trzebnicy przejechał Polsat News, TVN24, TVP3 oraz Radio ZET. O Trzebnicy napisały też niemal wszystkie znaczące portale w kraju.

Po doniesieniach będących jedynie ciekawostką medialną okazało się, że podczas procesu wyborczego mogło dojść do nieprawidłowości. Dodatkowo mogły one mieć wpływ na ostateczny wynik pierwszej tury. Pamiętajmy, że chodzi o zaledwie jeden głos przewagi.

„W protokole wyborów burmistrza Trzebnicy, który znaleźliśmy na stronie PKW, nie wszystko się zgadza. Jeśli policzyć, ile kart było przygotowanych na trzebnickie wybory, ile zostało niewykorzystanych, a ile wydano wyborcom, to brakuje czterech. Ani nie wydano ich wyborcom, ani nie zostały policzone jako karty niewykorzystane.

Kolejne dwie karty zaginęły w trakcie głosowania. Wyborcom wydano 10 247 kart, a z urn wyciągnięto o dwie mniej. Te dwie zaginione są kluczowe. Przypomnijmy: kandydat na burmistrza wygrywa w pierwszej turze, jeśli zdobędzie więcej, niż połowę ważnie oddanych głosów”.

Gazeta Wyborcza, 9 kwietnia 2024

„Siostra burmistrza Trzebnicy Marka Długozimy liczyła głosy w wyborach wygranych przez jej brata o pół głosu. Podpisała protokół jednej z komisji wyborczych jako wiceprzewodnicząca. Jak ustaliliśmy, zasiadała w niej, mimo że prawo tego zabrania.

Nazwisko siostry Marka Długozimy znajdujemy w internecie na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Jest wpisana w protokole z wyborów jako wiceprzewodnicząca Obwodowej Komisji Wyborczej nr 14, która znajdowała się w jednej z trzebnickich podstawówek. Brat pani wiceprzewodniczącej zdobył w tej komisji 252 głosy. Aż dziewięć głosów było w tej komisji uznanych za nieważne, w tym cztery z powodu „skreślenia znaku x przy nazwiskach więcej niż jednego kandydata”. 

Gazeta Wyborcza, 11 kwietnia 2024

Komitety wyborcze kontrkandydatów burmistrza Marka Długozimy w tych wyborach, zapowiadają w związku doniesieniami medialnymi złożenie protestów wyborczych.

Top