W powiecie rządzić będzie PiS i jego koalicjanci

Na pierwszej Sesji Rady Powiatu Trzebnickiego, która odbyła się w poniedziałek 6 maja, wybrane zostały nowe władze powiatowe. Przewodniczącą Rady została Anna Morawiecka, siostra byłego premiera rządu PiS, natomiast starostą wybrana została pełniąca tę funkcję przez ostatnią kadencję Małgorzata Matusiak. Wicestarostą został Janusz Szydłowski z PiS.

Wicestarosta Janusz Szydłowski z PiS oraz starosta Małgorzata Matusiak
(fot.: FB Starostwo Powiatowe w Trzebnicy)

W wyborach samorządowych z dnia 7 kwietnia Koalicja Obywatelska wraz z Trzecią Drogą zdobyły o jeden mandat mniej niż Prawo i Sprawiedliwość wraz z Samorządowcami dla Powiatu Trzebnickiego. Koalicja Obywatelska wprowadziła 8 radnych, Trzecia Droga 2 radnych, Samorządowcy dla Powiatu Trzebnickiego 7 radnych, natomiast Prawo i Sprawiedliwość 4 radnych.

To spowodowało, że podczas głosowań na Przewodniczącą Rady Powiatu oraz na Starostę Powiatu, stosunkiem głosów 10:11 propozycje swoich kandydatur przegłosowywała za każdym razem koalicja PiS wraz z Samorządowcami Dla Powiatu Trzebnickiego. Przypomnijmy, że tym samym w koalicję z PiS weszli założyciele tego ugrupowania, czyli Robert Lewandowski – burmistrz Żmigrodu, Jakub Bronowicki – wójt Wiszni Małej, Agnieszka Wersta – wójt Zawoni i Marek Długozima – burmistrz Trzebnicy.

Burmistrz Lewandowski i wójt Bronowicki poparli PiS

Burmistrz Trzebnicy Marek Długozima już od wielu lat jest oddanym zwolennikiem Zjednoczonej Prawicy, zatem tu niespodzianki co do wyboru koalicjanta nie ma. Również w przypadku Agnieszki Wersty z Zawoni takie posunięcie nie dziwi. Natomiast dużym zaskoczeniem jest wejście w koalicję z PiS przez Roberta Lewandowskiego i Jakuba Bronowickiego, którzy do tej pory kojarzeni byli z Polskim Stronnictwem Ludowym.

Przewodnicząca Rady Powiatu Trzebnickiego Anna Morawicka z PiS (w środku) wraz z Jerzym Trelą z ugrupowania Marka Długozimy oraz Bogumiłą Lewandowską z PiS, którzy zostali wiceprzewodniczącymi
(fot.: FB Starostwo Powiatowe w Trzebnicy)

Decyzje burmistrza Żmigrodu oraz wójta Wiszni Małej doprowadziły do wyboru przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości na Przewodniczącą i Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu oraz na funkcję Wicestarosty. Dzięki temu w powiecie rządzić będzie PiS i propisowski burmistrz Marek Długozima.

Swój entuzjazm wyraziła już na portalu społecznościowym Anna Zalewska, europosłanka z PiS:

Wicestarosta Szydłowski w koalicji z Markiem Długozimą

Janusz Szydłowski z Prawa i Sprawiedliwości został wybrany na wicestarostę. W poprzedniej kadencji samorządowej był radnym Rady Miejskiej w Trzebnicy. Przez ponad pięć lat ostro krytykował styl zarządzania gminą przez burmistrza Marka Długozimę. Warto bowiem przypomnieć, że klub PiS był w Radzie Miejskiej w latach 2018-2024 w zdecydowanej opozycji do ugrupowania burmistrza.

Janusz Szydłowski i jego klub wielokrotnie wytykał nietrafione inwestycje, ogromne zadłużenie gminy oraz skandaliczne traktowanie radnych opozycyjnych. Teraz, z tym samym Markiem Długozimą, nowy wicestarosta będzie ściśle współpracował jako koalicjant.

Top