Sąd stwierdził wygaśnięcie mandatu burmistrza Marka Długozimy

Sąd Okręgowy we Wrocławiu na posiedzeniu w dniu 6 czerwca br. postanowił stwierdzić nieważność wyboru Marka Długozimy na burmistrza Gminy Trzebnica w wyborach z dnia 7 kwietnia w obwodzie, w którym głosy liczyła jego siostra i tym samym stwierdził wygaśnięcie jego mandatu.

Po uprawomocnieniu się wyroku, burmistrz Marek Długozima przestanie być burmistrzem a jego zaprzysiężenie zostanie uznane za nieważne. Okazuje się zatem, że „wstrętna retoryka zgorzkniałych ludzi”, jak twierdził w kwietniu burmistrz Marek Długozima w swoim oświadczeniu, była jak najbardziej trafna i w sposób precyzyjny pokazała łamanie prawa podczas ostatnich wyborów samorządowych.

Fragment programu Fakty TVP3 Wrocław. Sędzia Tomasz Biskup odczytuje postanowienie Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Postanowienie sądu jest efektem złożenia protestów wyborczych przez trzy komitety, które zwracały uwagę na szereg nieprawidłowości. Przypomnijmy, że w Trzebnicy nie doszło do drugiej tury wyborów, ponieważ burmistrz Marek Długozima zdobył 50% głosów plus jeden (Marek Długozima miał 5077 głosów, natomiast pozostali kandydaci uzyskali 5076 głosów). Największą kontrowersją okazała się informacja, że w komisji obwodowej nr 14 zasiadała siostra Marka Długozimy, która była wiceprzewodniczącą tej komisji.

Zgodnie z Kodeksem Wyborczym ustawowe wykluczenie najbliższej rodziny kandydatów z komisji wyborczych jest środkiem zapobiegawczym, mającym na celu ochronę uczciwości i przejrzystości procesu wyborczego oraz utrzymanie zaufania publicznego do wyników wyborów.

– Burmistrz teraz mówi, że to niedopatrzenie? Śmiechu warte. To znaczy, że co, że burmistrz nie zauważył, że jego siostra to jego siostra? Czy może jego siostra nie zauważyła, że jej brat kandyduje na burmistrza? – mówi mieszkaniec Trzebnicy.

– Po to stworzono prawo mówiące o tym, że nie wolno umieszczać w komisjach wyborczych swojej najbliższej rodziny, żeby nie było podejrzeń o fałszerstwo wyborów. No bo jak to możliwe, żeby to siostra liczyła głosy swojemu bratu? Tak nie może być – mówi kolejny z mieszkańców.

Przypomnijmy, że po tym jak Komitet Wyborczy Iwony Kurowskiej „Samorząd i Demokracja” jako pierwszy złożył do sądu protest wyborczy, burmistrz Marek Długozima w swoim oświadczeniu napisał:

„Oskarża się także moją siostrę, tylko dlatego, że zasiadała ona w jednej z komisji. Oskarżenia tak irracjonalne, że każdy zdrowo myślący człowiek wie, że są one po to, by wywołać kontrowersje w myśleniu o wyniku tych wyborów. By wzbudzić sensację. W imię swoich manipulacji jest w stanie poświęcić jej dobre imię. Czego nie mogę zostawić bez komentarza. Nie ma na to mojej zgody.”

Fragment oświadczenia burmistrza Marka Długozimy na portalu społecznościowym z kwietnia 2024 roku

Iwona Kurowska, kandydatka na burmistrza Trzebnicy, pełnomocnik wyborczy komitetu Marcin Raczyński oraz mecenas Jarosław Janas byli bardzo usatysfakcjonowani postanowieniem sądu.

Od lewej: pełnomocnik wyborczy KWW „Samorząd i Demokracja” Marcin Raczyński, Iwona Kurowska – kandydatka na burmistrza Trzebnicy oraz mecenas Jarosław Janas reprezentujący składających protest wyborczy

Iwona Kurowska chwilę po ogłoszeniu postanowienia sądu napisała na swoim profilu:

Drodzy! Właśnie usłyszeliśmy korzystne postanowienie Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Sąd rozpatrując nasz protest wyborczy uznał, że zasiadanie najbliższej rodziny obecnego burmistrza w komisji obwodowej jest jawnym naruszeniem Kodeksu Wyborczego.

Tym samym sąd postanowił wygasić mandat burmistrzowi Markowi Dlugozimie i zarządził powtórzenie wyborów w okręgu miejskim nr 14. Strona pozwana może złożyć zażalenie na postanowienie sądu. Czekamy na uprawomocnienie.

Przed nami zatem dużo ciężkiej pracy, aby zwyciężyć w obwodzie nr 14 a potem w drugiej turze wyborów. Zawsze warto walczyć do końca o praworządność. Idziemy po zwycięstwo!

Wypowiedź dla NOWej Gazety Trzebnickiej:

Top