Skandal przedwyborczy w Gminie Zawonia

Wójt Gminy Zawonia Agnieszka Wersta na kilkadziesiąt godzin przed ciszą wyborczą wydrukowała specjalne wydanie gminnej gazety „Kurier Zawoni”.  To co znajduje się na drugiej stronie tego wydania jest rzeczywiście specjalne – „Słowo od wójta” jest bowiem tekstem będącym jawną agitacją wyborczą. Problem w tym, że wójt Agnieszka Wersta swoją ulotkę wydrukowała za publiczne pieniądze.

To co napisane jest w „Słowie od wójta” nie jest już nawet subtelnie ukrytą agitacją, tylko ordynarną ulotką sugerująca na kogo głosować. Jeśli chodzi o zestawienie dwóch kandydatów, którzy dostali się do drugiej tury wyborów, czyli Grzegorza Derelę oraz właśnie Agnieszkę Werstę, nie możemy już mówić o równych szansach gwarantowanych przez Konstytucję i Kodeks Wyborczy.

Ostatnie zdanie wójt Wersty brzmiące „21.04. proszę o Państwa głos, a obiecuję, że nie zawiodę Waszego zaufania” jest przypieczętowaniem intencji. Reszta zawartości wydania specjalnego gminnej gazety „Kurier Zawoni” jest w tym kontekście typowym materiałem wyborczym. Skandal polega na tym, że jest materiałem wydanym za pieniądze każdego podatnika gminy Zawonia – czyli także za pieniądze kontrkandydata.

Deptanie konstytucyjnej zasady równości kandydatów w trakcie prowadzonej kampanii wyborczej jest w tym przypadku bardzo wyraziste. Jakby tego było mało, wójt Agnieszka Wersta swoją agitację prowadzi na tej stronie gazety, gdzie nieco poniżej znajduje się nazwa wydawcy – czyli podlegający pod Agnieszkę Werstę „Gminny Ośrodek Kultury.

Sprawa jawnej agitacji wyborczej w gminnej gazecie wydawanej za publiczne pieniądze może znaleźć swój finał w prokuraturze. To nielegalne działanie może mieć bowiem wpływ na ostateczny wynik wyborów.

Kontrowersyjne poparcie byłego wójta Andrzeja Farańca

Na portalach społecznościowych oraz w wydanej właśnie gminnej gazecie „Kurier Zawoni” wójt Agnieszka Wersta z dumą ogłasza, iż ma poparcie byłego wójta Andrzeja Farańca. Na swoim profilu pisze: „Pana poparcie to dla mnie wielki zaszczyt i ogromne wyróżnienie”.

Pięć dni przed poparciem Agnieszki Wersty były wójt Andrzej Faraniec zamieścił na portalu społecznościowym kontrowersyjny wpis dotyczący polskich posłanek, które dołączyły w lutym do ogólnoświatowej akcji „Nazywam się Miliard”. Głównym przesłaniem tej akcji było sprzeciwienie się przemocy wobec kobiet. Wydarzenie to miało miejsce w czasie złożenia w Sejmie projektu ustawy o zmianie definicji gwałtu.

Były wójt Andrzej Faraniec w dniu 04.04.2024 wydarzenie to skomentował na swoim profilu FB następująco: „I tu przydałby się Braun z gaśnicą a nawet dwoma”.

Obecna wójt Zawoni Agnieszka Wersta twierdzi, że jest dumna z takiego poparcia. Czy poparcie uzyskane od osoby drwiącej z walki kobiet o swoje prawa jest powodem do dumy? Czy były wójt Faraniec jawnie nawołujący do traktowania kobiet gaśnicami to wzór dla wójt Agnieszki Wersty?

Przypomnijmy, że poseł Braun za swoje skandaliczne zachowanie w Sejmie, kiedy to gaśnicą potraktował jedną z uczestniczek uroczystości zapalenia świec chanukowych, otrzymał kilka dni temu zarzuty prokuratorskie.

Poniżej bezpośrednie linki do wpisów byłego wójta Andrzeja Farańca i obecnej wójt Agnieszki Wersty:

Top